OK

اهمیت توجه به شنوایی و زمان مراجعه به شنوایی شناس

از وضعیت شنوایی خود آگاه شوید
آیا می دانستید بیش از 500 میلیون نفر در سراسر دنیا ،مبتلا به کم شنوایی هستند و نیمی از آن ها در سنین میانسالی قرار دارند؟
کاهش شنوایی به اندازه ای تدریجی افزایش می یابد که فرد کم شنوا ممکن است آخرین فردی باشد که از مشکل خود آگاه می شود.در واقع گاهی بستگان دوستان یا همکاران زودتر از خود شما متوجه مشکل شما خواهند شد.آن ها ممکن است خطاب به شما بگویند : (( چرا به حرف های من خوب گوش نمی دهی ؟)) و یا از اینکه شما صدای تلویزیون را بلند می کنید آزرده شوند.حتی ممکن است از این که شما به صدای تلفن یا زنگ درب توجهی نشان نمی دهید متعجب شوند.معمولا مشکل اصلی کم شنوایی نیست بلکه اقدامات دیر هنگام برای جبران آن است.برای جلوگیری از این موارد شما باید شنوایی خود را بررسی نموده و از وضعیت شنوایی خود آگاهی یابید.


شنوایی شما چگونه تغییر می کند؟

آیا شما اینگونه هستید؟آیا در شنیدن صدای کسی که از پشت سر و یا از اتاق دیگر،با شما صحبت می کند دچار مشکل هستید ؟آیا از صحبت کردن با تلفن اجتناب می کنید؟
حتی با وجود کم شنوایی ممکن است بعضی اصوات را مانند صدای ماشین چمن زنی و ....قابل شنیدن باشد ولی شنیدن صداهای آهسته تر برای شما دشوار باشد.به صدای زنان و کودکان توجه کنید.گاهی به دلیل کم شنوایی فهمیدن جملات کودکان و زنان دشوار است ولی ممکن ایت در شنیدن صدای مردان مشکلی نداشته باشید.با شروع زمان شنوایی شروع به ضعیف شدن می کند . این کاهش شنوایی حتی از دوران نوجوانی شروع می شود.اما از آن جا که این روند بسیار تدریجی اتفاق می افتد شما متوجه آن متوجه نخواهید شد.

paion

به علایم کم شنوایی توجه کنید

شنوایی افراد با گذشت زمان همواره در حال تغییر است اما گذر از دنیای پرهیاهو و ورودبه دنیای سکوت آنقدر به تریج رخ می دهد که ممکن است متئجه روند آن نشوید. به همین علت بایستی با علایم کم شنوایی آشنا باشید.سوالاتی که در صفحه بعد آمده است مربوط به موقعیت های مختلف شنیداری در زندگی روزمره است .اگر بعضی از موارد ذکر شده در شما هم وجود داردحتما در اسرع وقت با یک متخصص شنوایی شناسی مشورت کنید.


مراجعه به متخصص شنوایی

آیا می دانستید که کم تر از یک ساعت زمان برای ارزیابی شنوایی شما کافی است؟و این آزمایشات کاملا بدون درد و عوارض جانبی هستند؟
ملاقات با شنوایی شناس گام بزرگی در بهبود شنوایی شما خواهد بود.ترجیحا هنگام ملاقات با شنوایی سنج یکی از اعضای خانواده را به همراه خود ببرید تا موارد گفته شده را بعدا برای شما یاد آوری کند. بهتر از قبل از جلسه ملاقات یادداشت هایی از مشکلات خود را برای شنوایی شناس آماده کنید. برای مثال موقعیت هایی را که از نظر شنیداری برایتان پراهمیت ترند را بنویسید. بسیاری از افراد در شنید گفتار در محیط های پر سر و صدا مانند جلسات کاری ،مهمانی و رستوران و سوپر مارکت و ... مشکل دارند.
اولویت های خود برای شنیدن را یادداشت کنید و آن را با شنوایی شناس مطرح کنید.

از آزمون های شنوایی چه اطلاعاتی بدست می آید 

وقتی به یک کلینیک شنوایی شناسی مراجعه می کنید یک شنوایی شناس آموزش دیده آماده است تا به مشکلات شنوایی شما گوش کند و یک ارزیابی کامل لز شنوایی شما به عمل آورد.این آزمایشات در یک اتاق ساکت یا یک اتاقک ضد صوت انجام می شود که می توانید به راحتی در آن نشسته و با یک گوشی به صدا ها گوش کنید.شنوایی شناس یک سری اصوات از بم تا زیر با شدت های مختلف را برای شما ارایه می دهد و از شما می خواهد تا پس از شنیدن هر صدا دکمه ای را فشار دهید .نتایج این آزمایشات به شکل یک اودیوگرام در محورهای افقی و عمودی رسم می شود و شنوایی شناس می تواند به شما بگوید؟
-شنوایی شما در هر گوش تا چه حدی است؟
-شما چقدر می توانیدبلندی و زیر و بمی اصوات را تشخیص دهید؟
-این نتایج چه تاثیری بر شنیدن شما در محیط های مختلف دارد؟ اودیوگرام یک نمودار ساده است که نشان می دهد شما چه اصواتی را می توانید بشنوید و کدام یک را نمی شنوید.

paion
گام بعدی

مراجعه به شنوایی شناس اولین قدم است برای بهبود شنوایی شماست .فقط تصور کنید اگر می توانستید فعالیت های زیر را انجام دهید زندگی شما چقدر متفاوت بود .
-بیش تر بشنوید و بیش تر درک کنید.
-بیش تر بخندید و به افرادی که دوستشان دارند نزدیک تر شوید.
-در مکالمات روزمره احساس راحتی کنید و خسته نشوید.
-صداهای بسیار آرام مانند صدای کودکان را به راحتی بشنوید.
-از آواز پرندگان و خش خش برگ ها لذت ببرید.
-جهت یابی اصوات را به درستی انجام دهید.
-به تلویزیون و رادیو با صدای طبیعی گوش دهید.
-اولین نفری باشید که صدای تلفن را می شنوید و به آن پاسخ می دهید.
-فرد فعالی در محافل عمومی باشید.
حال که به ارزش شنوایی پی بردید سریعا با یک شنوایی شناس تماس بگیرید.زندگی جدیدی در انتظار شماست.