OK

  وزوز گوش یا به عبارتی صدای زنگ در گوش(دائمی یا موقتی)

وزوز گوش بیماری است که تعداد زیادی از مردم از آن رنج میبرند.به  بیماری وزوز گوش اصطلاحا(( تینیتوس)) می گویند. کلمه لاتین tinnitus (وزوز) از کلمه tinnire به معنی زنگ زدن یا طنین داشتن گرفته شده و برای توصیف صدایی که در سر یا گوش‏های فرد مبتلا احساس می‏شود به ‏کار می‏رود. گاها فرد در آغاز گمان می‏کند صدا دارای منبعی خارجی است اما به ‏زودی می فهمد که این طور نیست.
دلایل بروز وزوز گوش شامل:در معرض نور زیاد قرار گرفتن بیماری های گردش خون ،مسایل ارتوپدی در ناحیه شانه و گردنو مشکلات جویدن و استرس است.وز وز گوش مانند درد می تواند زنگ خطری برای آسیب های بدنی یا روانی باشد.
حدود 40درصد از جمعیت ما در مرحله ای از زندگی وزوزگوش را تجربه می کندد.اما حدود 10درصد از آن ها از وزوزگوش مزمن رنج می برند.و کیفیت زندگی آن ها به شدت کاهش می یابد به طوری که نیاز به درمان های روانی برای حساسیت بیش از حد ،فقدان تمرکز ،اختلال در خواب و در موارد شدید افسردگی خواهند داشت.

pasargad clinic

براساس پژوهش‏ هایی که تاکنون در زمینه علت‏ شناسی وزوز انجام شده است وزوز گوش به خودی خود بیماری تلقی نمی شود بلکه تنها یک نشانه است .اگر چه وزوز گوش می تواند اولین نشانه افت شنوایی(کاهش شنوایی) باشد اما علل ریشه ای بسیاری در ارتباط با وزوزش گوش وجود دارد.ولی تا کنون درمان قطعی برای سمعک عنوان نشده است.مادو رویکرد متفاوت را برای مددجویان در نظر گرفته ایم:


1- روش:پرت کردن حواس از صدای وزوز((Tinnitus Distraction

در این نوع درمان صدایی با پهنای باند وسیع تولید می شودکه باعث پرت شدن حواس از صدای وزوزگوش می شود.میزان بلندی صدای سیگنال تولید شده کمتر از صدای وزوزاست.تجربه نشان می دهد که افراد دارای وزوز گوش در طولانی مدت راحت تر پذیرای شنیدن سیگنال های وزوزگوش خواهند بود.درمان با هدف پرت کردن حواس از صدای وزوز و پذیرش این مساله باید به صورت دو گوشی صورت پذیرد.حتی اگر تنها یک گوش صدای وزوز را می شنود.عملکرد سمعک های ضد وزوز بر اساس برنامه های از پیش تععین شده است.


2-پوشش دهی وزوز گوش یا تینیتوس(Tinnitus Masking)

در این رویکرد صدایی نزدیک به فرکانس وزوزگوش تولید می شود.شدت صدای ایجاد شده کم تراز وزوز گوش فرد است.
با اضافه کردن سایر فرکانس ها به سیگنال وزوزگوش احساس شنیدن صدا آسان می شود.این برنامه که در سمعک های خاصی در نوع هوشمند برای کم شنوایانی که از صدای وزوز در آزار هستند شدیدا کارآمد است.رهایی سریع برای کسانی است که مستاصل شده و تاب و تحمل صدای وزوز را ندارند.این نوع از سمعک ها علاوه بر عملکرد معمول سمعک به عملکرد وزوز گوش مجهز هستند.این ویژگی با افزودن الگوهای صوتی در اطراف سیگنال های وز وز گوش صداهای ناخواسته را کاسته یا حذف می کند.این به افرادی که وز وز دارند کمک می کند تا بتوانند وز وز را تحمل کنند و تا حد قابل توجهی به آرامش برسند.
تجربیات جدید حاکی از آن است که استفاده از این دو الگوی پیشنهادی برای جلوگیری از وزوز گوش در طولانی مدت می تواند برای از بین بردن کامل وزوز گوش موثر واقع شوند.نکته دیگری که در این میان قابل به ذکر است این است که استفاده از سمعک برای افراد دارای وزوز گوش امری واجب است زیرا معمولا وزوز گوش با افت شنوایی(کاهش شنوایی ) در طولانی مدت همراه است و اگر به آن بی توجهی شود به مرور زمان صدای وزوز بلندتر و صدای اطراف کم تر شنیده می شود.به منظور جلوگیری از این کاهش شنوایی و کم تر شدن آزار وزوز گوش استفاده از سمعک هایی با این تکنولوژی خاص به شدت توصیه می شود.